Ten Years Since The Revolution: Stunning New Novel. Click For Sample!

Walter Reder was a Nazi German Waffen-SS officer

Walter Reder 4 February 1915 - 26 April 1991 was a Nazi German Waffen-SS officer
Walter Reder 4 February 1915 - 26 April 1991 was a Nazi German Waffen-SS officer

SS-Sturmbannführer Walter Reder (February 4, 1915 - April 26, 1991) was a Nazi German Waffen-SS officer who served with the 3.SS-Panzer-Division Totenkopf and the 16.SS-Panzergrenadier-Division Reichsführer-SS. He was a Knight's Cross and German Cross in Gold winner. After the war he was convicted of war crimes in Italy.

Early Life

Walter Reder was born in Freiwaldau, Silesia, Austria-Hungary, in the today's Czech Republic. A son of manufacturer, he studied at Realgymnasium and attended business schools in Wien, Steyr, and Linz. Already a member of the Hitler Youth, Walter also joined the SS-Verfügungstruppe and in 1934 was assigned to the II.Sturmbann of SS-Standarte 1. After being granted German citizenship in December 1934, Reder was sent to the SS-Junkerschule at Braunschweig. He graduated 60th in his class and went on to command various elements of the 3rd Waffen-SS Totenkopf Division including the SS-Totenkopf-Standarte Oberbayern, SS-Totenkopf-Infanterie-Regiment 2 and 1.

World War II

Reder remained with the 3.SS-Panzer-Division Totenkopf throughout most of World War II. He participated in the invasion of Poland and the subsequent operations in the West where he received the Iron Cross 2nd. class. In the opening weeks of Operation Barbarossa, Reder commanded the 11.Kompanie of SS-Totenkopf-Infanterie-Regiment 1, which speerheaded the German advance on Leningrad. During the bitter fighting near Chilkowo in September 1941, Reder was severely wounded in the neck, but recovered quickly and returned to his division just a month later. In March 1942, he was given command of the I.Bataillon of the SS-Panzer-Grenadier-Regiment 5 Totenkopf, leading it for more than a year and also throughout the Third Battle of Kharkov. On March 9, 1943, during the ferocious fighting near Dergatschi, south of Kharkov, Reder was again severely wounded and a day later the lower portion of his left arm had to be amputated. For his exemplary leadership at Kharkov, SS-Hauptsturmführer Reder was on April 3, 1943 awarded the much coveted Ritterkreuz. Following his recovery, he returned back on the battlefield and was posted to the SS-Panzer-Grenadier-Ausbildungs- und Ersatz-Bataillon 3 in Warsaw, which was at that time tasked with the liquidation of the Warsaw Ghetto.

In December 1943, Reder was transferred to the newly formed 16.SS-Panzergrenadier-Division Reichsführer-SS. He remained with this division until May 1945 as a commander of the SS-Panzer-Aufklärungsabteilung 16 and SS-Panzer-Grenadier-Regiment 36. These units were tasked with anti-partisan warfare in Northern Italy and the former was largely responsible for the Marzabotto massacre; generally regarded as the worst wartime atrocity in Italy. On Reder's direct orders the SS-Panzer-Aufklärungsabteilung 16 destroyed the village Marzabotto in reprisal for the local support given to the partisans and the resistance movement. During the week between September 29 and October 5, 1944, Reder's soldiers executed more 700 people including many children and women. In March 1945 the division withdrew to Hungary and later to Austria where Reder surrendered, together with the rest of the Reichsführer-SS to the British forces near Klagenfurt.

Postwar

Walter Reder was captured by U.S. troops and released soon after because of his war time injuries. However, he was rearrested by U.S. authorities in Salzburg, held at U.S. internment camp at Glasenbach and later transferred to British custody. In May 1948 he was extradited to Italy and tried by Italian military court in Bologna. In October 1951, Reder was sentenced to life imprisonment at Gaeta fortress prison, on the coast north of Naples, for ordering the destruction of Marzabotto and other villages near Bologna during the anti-partisan sweeps and for ordering the execution of Italian civilians in Tuscany and Emilia during the same period. Former SS-Obersturmführer Ernst-Günther Krätschmer, author of Ritterkreuzträger der Waffen-SS, championed Reder's cause, forming Gaeta-Hilfe along with 5 other veterans in 1957. This aid society initiated petitions resulting in 280,000 letters by soldiers from 35 countries being sent to the Italian government urging Reder’s release. Reder expressed profound repentance in a December 1984 letter to the citizens of Marzabotto and was released from prison on January 24, 1985. He died in Vienna, Austria in 1991 and is buried in Gmünden (Oberösterreich).

Summary of SS career

  • Dates of rank
  • SS-Anwärter: February 2, 1933
  • SS-Mann: (?)
  • SS-Sturmscharführer: 1934
  • SS-Untersturmführer: April 20, 1936
  • SS-Obersturmführer: January 30, 1939
  • SS-Hauptsturmführer: September 1, 1941
  • SS-Sturmbannführer: January 30, 1944

Notable decorations

  • German Cross in Gold (1942)
  • Eastern Front Medal (1942)
  • Infantry Assault Badge in Bronze (1941)
  • Iron Cross Second (1940) and First (1941) Classes
  • Wound Badge in Black (1941) and Silver (1943)
  • Knight's Cross (1943)
  • Sudetenland Medal (?) with Prague Castle bar (?)
  • Anschluss Medal (?)
  • Memel Medal (?)
  • Demyansk Shield (?)
  • Close Combat Clasp in Silver (?)
  • SS Honour Ring (?)

 Original article  


Visit Home Page of Nazis.

  Website counter