Nimfy - pytania i odpowiedzi

01. Jakie rozmiary powinna mieć klatka dla pojedyńczej nimfy ?
02. Czy lepiej kupić ptaka z woliery czy "wychowanego" przez człowieka ?
03. Jakie ptaki mogą być trzymane razem z nimfą ?  W jakiej klatce ?  W tym samym pokoju ?
04. Czy można je nauczyć mówić ?  Jak to zrobić ?
05. Czy należy przykrywać klatkę na noc ?
06. Jakie barierki umieścić w klatce ?  Jakie drewno jest toksyczne ?
07. Czym wyścielić klatkę ?
08. Jak rozpoznać, że ptak jest chory ?  Kiedy wziąć go do weterynarza ?
09. Jak długo żyją nimfy ?
10. Jakie zabawki jej zapewnić ?
11. Czym powinno się je karmić ?  Czy jedzenie człowieka jest dla nich toksyczne ?
12. Jak często podcinać skrzydła ?  Czy można to zrobić samemu ?  Jak się to robi ?
13. Czy skrzydła muszą być cały czas podcięte ?
14. Czy muszę moją nimfę prowadzić regularnie do weterynarza ?
15. Co to jest "krwawe pióro"?  Co zrobić, gdy złamie się ono?
16. Ile godzin dziennie ptak może być w klatce ?
17. Jak utrzymać nimfę w czystości ?  Czy można użyć mydła ?  Można ją suszyć suszarką do włosów ?
18. Czy trzeba koniecznie dezynfekować klatkę, żerdzie i zabawki ?  Jak zdezynfekować to wszystko, co jest w klatce ?
19. Ile powina trwać kwarantanna i jak należy ją przeprowadzić ?
20. Jakiej temperatury wymagają nimfy ?
21. Co oznaczają nazwy różnych mutacji (lutino, albino, itd) ?
22. Czy muszę przycinać mojej nimfie dziobek i pazurki ? Co zrobić jak zacznie krwawić ? Co to jest betonowa żerdź ?
23. Jak często nimfy zmieniają pióra ? Czy muszę je wtedy specjalnie żywić ?
24. Jakie rośliny domowe są bezpieczne ?
25. Czy ślina jest dla ptaków trująca ?
26. Czy ptak przywiązuje się do człowieka ?  Dlaczego ?  Czy mogę coś zrobić, żeby ptak się do mnie przywiązał ?
27. Czy krzycząc na ptaka nauczę go, że robi źle ?  Czy ptaki można wytresować jak psy ?
28. Co w domu jest szkodliwe dla nimfy ?
29. Jak odróżnić samca od samicy ?
30. Jak oswoić nimfę ?


1. Jakie rozmiary powinna mieć klatka dla pojedyńczej nimfy ?
Ptaki powinny mieć tak dużą klatkę, by swobodnie mogły w niej machać skrzydłami nie zaczepiając o struktury klatki, włączając zabawki. Dla nimf minimalne wymiary to 45 45 60 cm. Klatka "podróżna" może być mniejsza. Istotne jest, by odległość między szczebelkami klatki wynosiła 2cm lub mniej, by ptak nie włożył w nie główki i nie zranił się przy tym. Drzwiczki powinny być odpowiedniej wielkości, by można było wyjąć przez nie ptaka na ręce bez konieczności dodatkowych manipulacji. Dziobek i pazurki mogą również utknąć w miejscu złączeń na szczycie okrągłej klatki co nie jest bezpieczne.

2. Czy lepiej kupić ptaka z woliery czy "wychowanego" przez człowieka ?
Wielokrotnie nie ma wyboru. Wykarmione przez człowieka nimfy są nadal rzadkością. Ptak z woliery nie miał do czynienia z ręką ludzką - będzie się jej panicznie bał. Miesiące upłyną zanim oswoi się na tyle, by towarzyszyć człowiekowi przy obiedzie, na głaskanie może nie być większej szansy. Jeśli oswojony ptak jest tym, co chce się mieć, trzeba kupić bardzo młodą nimfę - ok 8-10 tygodniową. Im starszy ptak, tym trudniej go oswoić.

3. Jakie ptaki mogą być trzymane razem z nimfą ?  W jakiej klatce ?  W tym samym pokoju ?
Nimfy są pasywnymi ptakami - raczej uciekną niż podejmą walkę. Dlatego trzymanie ich w jednej klatce z innymi ptakami nie jest dobrym pomysłem - inne ptaki będą nimi rządzić, jak będą chciały. Widzieliśmy paużkę falistą zapędzającą nimfę w kozi róg! Można je natomiast trzymać w jednym pokoju z każdym innym ptakiem. Trzeba im tylko dać oddzielny czas na zabawę poza klatką, jeśli inne ptaki są zbyt dominujące.

4. Czy można je nauczyć mówić ?  Jak to zrobić ?
Tak, nimfę można nauczyć mówić. Samce są generalnie lepsze w tym, niż samiczki. Nie ucz ptaka gwizdać. Nimfy, które nauczyły się gwizdać z reguły nie nauczą się mówić (są wyjątki!). Powtarzaj dane słowo lub krótkie zdanie aż ptak je powtórzy. Pamiętaj, że ptak powtarza zdania dla niego interesujące. Wiele ptaków nie powie "dzień dobry", gdyż jest to monotonne, ale chętnie powie "cześć" na wysokim tonie. Zawsze daj ptakowi jego ulubiony smakołyk w nagrodę za wypowiedziane słowo - na początku za każdą próbę, następnie tylko za udaną. Kobiece i dziecięce głosy są dla ptaka łatwiejsze do naśladowania - z uwagi na wysokie tony. Sesje nauczania muszą być krótkie - ptak szybko traci zainteresowanie.

5. Czy należy przykrywać klatkę na noc ?
Nie ma takiej potrzeby, pod warunkiem, że trzyma się klatkę z daleka od przeciągów. Ptaki trzymane w przeciągu chorują - nawet jeśli temperatura nie jest niska. Wielu właścicieli przykrywa klatkę, żeby nie być budzonymi o świcie. Nimfy często w nocy dostają ataków paniki - w kompletnej ciemności mogą zranić się rzucając się w panice po klatce. Należy im zostawić nocne światło lub lampkę, żeby widziały barierki i zabawki.

6. Jakie barierki umieścić w klatce ?  Jakie drewno jest toksyczne ?
Nimfy powinny dostać barierki różnych rozmiarów . Da im to możliwość ćwiczenia nożek i zapobiegania problemom zdrowotnym. Wiele gatunkow drzew jest toksyczna - gałęzie jabłoni są bezpieczne i łatwo dostępne. Nie należy pokrywać barierek papierem ściernym - powoduje on otarcia i infekcje.

7. Czym wyścielić klatkę ?
Najlepsze są czarno-białe gazety. Kolorowe farby drukarskie są toksyczne. Gazeta na dnie ułatwi obserwację odchodów - zmiany ich konsystencji mogą świadczyć o chorobie: wszystkie inne materiały, gdy zamokną, stanowią podłoże do wzrostu bakterii i grzybów. Papier ścierny powoduje otarcia i nie powinno się go stosować. Gdy ptak ma naturalne żerdzie, pazurki ścierają się same i nie ma potrzeby dodatkowych zabezpieczeń

8. Jak rozpoznać, że ptak jest chory ?  Kiedy wziąć go do weterynarza ?
Oznaki choroby: zaburzenie w ptasich codziennych czynnościach. Odmienny krzyk lub całkowita cisza, zmiana konsystencji odchodów i częstości wydalania, spadek na wadze, zmiejszenie częstości czyszczenia piór i jakości ich utrzymania, zmniejszony apetyt lub jego brak, bezczynność, opadnięte skrzydła, wydzielina z oczu, wydzielina z nozdrzy, zablokowane nozdrza, zanieczyszczone pióra na głowie i wokół nozdrzy, kichanie, nastroszone pióra, problem w utrzymaniu równowagi (bardzo poważny znak), trudność w utrzymaniu się na żerdzi (ptak siedzi na dnie klatki). Z chwilą, gdy zauważone zostaną w/w symptomy i ptak traci na wadze, należy zanieść go do weterynarza. Po pewnym czasie trzymania ptaka po prostu wie się, gdy coś z nim jest "nie tak"

9. Jak długo żyją nimfy ?
Ptak trzymany w bezpiecznych warunkach i na zróżnicowanej diecie żyje ok. 15-18 lat. Niestety wiele ginie na skutek nieprzewidzianych wypadków.

10. Jakie zabawki jej zapewnić ?
Wszystkie papugi powinny mieć 4 rodzaje zabawek: do wspinania, huśtawkę, do "żucia" i układanki. Niektóre zabawki zawierają w sobie 2-3 w/w typy. Zabawki do żucia utrzymują ptasi dziobek w dobrej kondycji. Nimfy wydają się preferować kamienie z lawy wulkanicznej, należy jednak uważać, by nie odłamały kawałka i nie połkneły go. Lubią także dzwonki - te miedziane są bezpieczne, pod warunkiem, że "serce" dzwonka jest bezpiecznie umocowane. Dzwonki ocynkowane są toksyczne. Wiele zabawek można zrobić samemu - z patyczków i kawałków drewna zabarwionych barwnikiem do żywności. Układanki zajmą ich uwagę. Można używać zabawek dla niemowląt - ptaki lubią ich kolory i koraliki.

11. Czym powinno się je karmić ?  Czy jedzenie człowieka jest dla nich toksyczne ?
Dieta nimfy powinna zawierać granulaty, owoce, warzywa, zieleninę, makaron, ryż, fasolę, nasiona. Jeśli dieta składa się w 80% z granulatów, nie ma potrzeby dodawania witamin. Wzbogacone ziarna nie są wystarczające, gdyż witaminy znajdują się w nich na łupinkach, które ptak przecież usunie. Płatki śniadaniowe są świetne (kukurydziane, Cheerios - wszystko niesłodzone). Warto też uwzględnić płatki owsiane (bez mleka!), surową i gotowaną pszenicę. Szpinak i botwinka sa bogate w szczawiany, które blokują absorbcję wapnia - można je podawać w małych ilościach. Nimfy nie potrzebują żwirku - prowadzi on jedynie do zatoru jelit i śmierci ptaka. Im ciemniejszy kolor warzywa czy owocu, tym bogatsze jest ono w substancje odżywcze - brzoskwinia jest lepsza niż gruszka, słodki ziemniak raczej niz zwykły. Średnio nimfa je ok. 75 ml pożywienia dziennie, ale tak jak i człowiek, różne osobniki mają swoje tempo konsumpcji. Należy zostawiać granulaty w klatce 24 godziny na dobę. Ptaki nocą jedzą i karmią młode. Chociaż nimfy zjedzą wszystko, co je człowiek, należy unikać pożywienia z dużą zawartościa soli i cukru. POŻYWIENIE TOKSYCZNE, KTÓREGO NIE WOLNO PTAKOWI PODAĆ: AWOKADO, RABARBAR, KAWA, HERBATA, CZEKOLADA (tabliczka i w płynie), NASIONA I PESTKI OWOCÓW (z wyjątkiem arbuza)

12. Jak często podcinać skrzydła ?  Czy można to zrobić samemu ?  Jak się to robi ?
Skrzydła powinny być podcięte zanim przyniesie się ptaka do domu. Następnie podcinamy odrośnięte pióra. Można to zrobić we własnym zakresie. Potrzebne będą 2 osoby - jedna trzyma delikatnie ptaka, druga podcina. Trzymaj głowę ptaka między palcem środkowym i wskazującym, z dłonią na grzbiecie. Nie należy go ściskać - ptak nie ma przepony i jego oddychanie zależy jedynie od ruchów klatki piersiowej - ściskając, nawet nieznacznie, można go udusić. Drugą ręką trzymamy nóżki. Druga osoba rozwija skrzydło i ogląda dokładnie pióra do podcięcia, sprawdzając, czy nasada nie jest ciemna, co wskazuje na rosnące pióro z naczyniem krwionośnym, którego to pióra nie należy dotykać i ciąć! Podcina się pierwsze 6 lotek. U starszych ptaków można podciąć 10 piór. Efektem tego zabiegu powinien być ptak, który nadal kontroluje swój lot ale nie wznosi się. Nie należy tak podciąć mu skrzydeł, żeby spadł jak kamień na podłogę - może on zrobić sobie krzywdę. Prawidłowo podcięty ptak leci na poziomie, z którego wystartował. Podkreślamy, że ideą podcinania skrzydeł NIE JEST całkowite pozbawienie ptaka lotu. UWAGA: podcinamy oba skrzydła. Ptak z podciętym jednym skrzydłem pozbawiony jest równowagi i spada na ziemię, co jest dla niego traumtyzującym przeżyciem. Nawet podcięte ptaki po wyniesieniu ich na powietrze potrafią odfrunąć na najwyższe drzewo - jakby poczucie przestrzeni "dodawało im skrzydeł" - nie należy zabierać ich do ogrodu bez klatki.

13. Czy skrzydła muszą być cały czas podcięte ?
Ptak z podciętymi skrzydłami:

  • jest spokojniejszy i zajmuje niższy szczebel w hierarchii stada
  • jest to dla niego bezpieczniejsze
Jeśli ptak może odlecieć za każdym razem, gdy każesz mu coś zrobić (np. wejść na palec), jest, w jego mniemaniu, wyżej w hierarchii, czyli samowolnie zajął twoje miejsce.

14. Czy muszę moją nimfę prowadzić regularnie do weterynarza ?
Ptak powinien zostać zbadany chociaż raz przez weterynarza, najlepiej zanim trafi do domu. Zbadane zostaną oczy, dziób i jama gębowa, okolice odbytu, skrzydła, nogi i pazurki; zostanie on zważony. Rutynowe testy zawierają barwienie metodą Grama, posiew bakterii, morfologię, testy wykrywające chlamydię i giardię. W odróżnieniu od psów czy kotów, ptaki nie wymagają regularnych szczepień. Należy też ptaka zawieźć do weterynarza na coroczne badania celem wykrycia bakterii. Ptak może być zainfekowany przez długi czas, zanim wykaże on symptomy choroby. Łatwiej jest wyleczyć ptaka zanim oznaki choroby będą widoczne.

15. Co to jest "krwawe pióro"?  Co zrobić, gdy złamie się ono?
Krwawe pióro to nowe, rosnące jeszcze pióro, zawierające naczynie krwionośne. Jeśli takie pióro złamie się i krwawi, należy je wyrwać. Jak psi pazur zawiera ono tętniczkę i ptak może się wykrwawić. Do usunięcia takiego pióra potrzebne są dwie osoby: jedna trzyma ptaka, druga usuwa pióro. Głowę ptaka należy ująć między palce wskazujący i środkowy, dłoń obejmuje grzbiet. Nie należy ptaka ściskać - ptak musi oddychać. Druga osoba odsłania pióro, ujmuje je w szczypczyki (takie jak do wyrywania brwi) i po wyrwaniu przykłada się nieco mąki kukurydzianej, przyciskając palcem krwawiące miejsce. Nie należy stosować środków miejscowo tamujących krwawienie - parzą one skórę i pióro może nie odrosnąć. Zabieg ten jest bardzo bolesny dla ptaka, trzeba to zrobić szybko i sprawnie, a na ogół nie ma czasu na dotarcie do weterynarza. Jeśli pióro bardzo krwawi, należy je przemyć wodą, by dokładnie widzieć pole działania.

16. Ile godzin dziennie ptak może być w klatce ?
Nimfa powinna być w klatce, gdy nie jesteś z nią w pokoju, tj. gdy wychodzisz i w nocy, "za karę", w czasie gotowania. Powinny one mieć co najmniej 8 godzin niezakłóconego snu.

17. Jak utrzymać nimfę w czystości ?  Czy można użyć mydła ?  Można ją suszyć suszarką do włosów ?
Powinno się dać ptakowi szansę kąpieli co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Nigdy nie używaj żadnego mydła czy detergentu, gdyż usuną one osłonkę protekcyjną piór. Nimfy pobierają osłaniający pył z gruczołów obok kloaki i rozprowadzają go wzdłuż całego pióra, co chroni je przed zimnem i gwałtownymi zmianami temperatury. Jeśli twój ptak nie znosi kąpieli, należy go spryskać spryskiwaczem do kwiatów (upewnij się, że służy on tylko do tego celu!), czy wziąć go ze sobą pod prysznic. Najlepiej zrobić to wcześnie rano, by przed wieczorem ptak zdążył wyschnąć. Ptaki uwielbiają być suszone suszarką, ale robimy to tylko, gdy jest bardzo zimno i chcemy ptaka szybko wysuszyć. Suszarki zawierają elementy teflonowe, które rozgrzane wydzielają gaz zabójczy dla ptaków (PTFE).

18. Czy trzeba koniecznie dezynfekować klatkę, żerdzie i zabawki ?  Jak zdezynfekować to wszystko, co jest w klatce ?
Regularne dezynfekownie wszystkich elementów klatki jest konieczne, gdyż zabezpiecza ono przed rozwojem bakterii, które codziennie nanosimy ściereczkami oraz tymi, które rozwijają się na resztkach jedzenia i odchodach ptaków. Środkiem bezpiecznym jest rozcieńczony podchloryn sodu - 1 objętość na 10 objętości wody.

19. Ile powina trwać kwarantanna i jak należy ją przeprowadzić ?
Minimum 30-45 dni. Należy wtedy obserwować ptaka uważnie celem wykrycia oznak choroby. Idealnie powinno się to odbyć w kompletnej powietrznej izolacji, a właściciel powinien zmieniać ubranie, obuwie i wziąć prysznic po opuszczeniu pokoju/woliery nowego ptaka.

20. Jakiej temperatury wymagają nimfy ?
Nimfa lubi taką temperaturę, jak ty. Ważne jest jednak unikanie przeciągów. Ptak trzymany w przeciągu zachoruje, chociaż jest względnie odporny na niższe temperatury

21. Co oznaczają nazwy różnych mutacji (lutino, albinos, itd) ?
Nazwy te oznaczają różne kolory ptaków. Różne odmiany żyją równie długo, chociaż różnica w cenie może być znacząca. Odmiana nie ma znaczenia przy oswajaniu ptaka.

22. Czy muszę przycinać mojej nimfie dziobek i pazurki ? Co zrobić jak zacznie krwawić ? Co to jest betonowa żerdź ?
Pazurki muszą być przycinane, jeśli ptak nie dostał żerdzi , o którą ściera je naturalnie. Wiele rodzajów żerdzi jest dostępnych na rynku. Proszę bardzo uważać z żerdziami betonowymi. Nie tylko są one bardzo szorstkie dla ptasich nóżek, ale również słyszy się historie o tym, jak ptak oderwał kawałki takiej żerdzi, połknął je, co doprowadziło do zablokowania jelit. Najlepsze są żerdzie z naturalnego drewna, często wymieniane, o które ptak ściera dziób i pazurki w sposób naturalny.
Pazurki przycinamy, gdy są na tyle długie, że zaczepiają się o ubrania lub dywan. Obcinamy sam koniuszek, ostrymi nożyczkami. Przez środek pazurka biegnie tętnica, która uszkodzona, krwawi obficie. Należy mieć zawsze pod ręką mąkę kukurydzianą, krochmal lub kostkę mydła, a jeśli to nie skutkuje, natychmiast zabrać ptaka do weterynarza

23. Jak często nimfy zmieniają pióra ? Czy muszę je wtedy specjalnie żywić ?
Ptaki zmieniają pióra przez cały rok. Wiosną i jesienią proces ten może być nasilony i wtedy widoczne są nowe pióra skrzydeł i ogona. Nimfy zaczynają zmieniać pióra ok. 4.5-6 miesiąca życia. Jest to dla nich stresujący okres.

24. Jakie rośliny domowe są bezpieczne ?
Fiołek afrykański, aloes, dracena, paprotki, palma, szeflera, wężownica.

25. Czy ślina jest dla ptaków trująca ?
Cóż - jama ustna człowieka nie jest najczyściejszym miejscem. Jest tam więcej bakterii niż w śmietniku. Zbyt wiele szkodliwych bakterii i ptak sam zachoruje.

26. Czy ptak przywiązuje się do człowieka ?  Dlaczego ?  Czy mogę coś zrobić, żeby ptak się do mnie przywiązał ?
"Przywiązanie" jest terminem używanym dla ptaków, jak związek czy małżeństwo dla człowieka. Ptaki przywiązują się z takich samych względów jak człowiek - by mieć partnera. Tak, jak nie możesz kontrolować w kim zakocha się twoja córka, tak też nie możesz powiedzieć ptakowi, kogo ma wybrać. W sytuacji rozmnażania ptaków, przywiązanie zostaje na nich wymuszone - ptak nie ma wpływu, jakiego partnera człowiek mu dołączy. Ptaki trzymane są razem ze względu na kolor czy ze względu na to, że nie ma większego liczebnego wyboru, gdy są one gotowe do rozmnażania. Wiele takich sztucznych związków kończy się problemami dla hodowcy - niekarmieniem młodych, jeden ptak nie pomaga w hodowli młodych, itd. Ptaki przywiąują się na całe życie, chociaż opisuje się przypadki zmiany uczuć.

27. Czy krzycząc na ptaka nauczę go, że robi źle ?  Czy ptaki można wytresować jak psy ?
Ptaki uwielbiają dramatyczne sytuacje. Krzyczenie jest dla nich doskonałą nagrodą. Najlepiej jest ptaka zignorować lub oddać do klatki, żeby "nabrał dystansu do sytuacji". Jeśli chesz go ukarać, powiedz stanowczo "Nie wolno", podstaw rękę mówiąc "Wejdź", powiedz spokojnym głosem, że źle się zachował i umieść go w klatce. Jest to skuteczne, gdyż ptak zna należny mu czas na wolność i odebranie mu części tego czasu jest dla niego zrozumiałą karą. Sposób, w jaki się to robi musi być konsekwentnie taki sam: to samo słowo, ta sama ręka, jednakowa reakcja. Ptak nie nauczy się i nie zrozumie jeśli to samo zachowanie jednego dnia będzie karane a drugiego nie. Dzieci gdy dorastają zaczynają rozumieć słowo "wyjątkowo". Ptaki nigdy nie zrozumieją reakcji "tylko dzisiaj". Ptaków nie da się uczyć jak psów. Nie założy się im obroży, nie wolno go uderzyć. Ptak musi człowiekowi zaufać, zanim zrobi cokolwiek na jego życzenie.

28. Co w domu jest szkodliwe dla nimfy ?
Z niewieloma wyjątkami, substancje szkodliwe dla nimf są też szkodliwe dla innych ptaków. Oto lista przedmiotów emitujących substancje lotne trujące dla nimf:
Azbest, podchloryn sodu, odświerzacze do powietrza (aerozole, świece zapachowe, breloki zapachowe do samochodu, substancje zapachowe do podłączenia do kontaktu), tlenek węgla, chlor, chlorany, niektóre choinki, dym papierosów, lokówki, DDT, dezodoranty, płyny do przetykania rur, grzejniki elektryczne, środki przeciw pchłom, pasta do podłogi, formaldehyd, benzyna, suszarki do włosów, farby do włosów, lakiery do włosów, herbicydy, rośliny ozdobne, flamastry, Fabreeze, zapałki, kulki na mole, lakier do paznokci i zmywacz, dwutlenek azotu, garnki teflonowe, środki do czyszczenia kuchenek gazowych i piekarników, farby i produkty pochodne, perfumy, pestycydy, płyn do trwałej ondulacji, trucizny przeciw myszom i szczurom, zapachowe chusteczki i papier toaletowy, pasta do butów, odplamiacz, krochmal w rozpylaczu, olejek do opalania, substancje do czyszczenia toalet, wosk, substancje ochronne do drewna i barwniki do drewna.
Powyższa lista nie jest kompletna.

29. Jak odróżnić samca od samicy ?
Samczyki są głośniejsze od samic, co da się zauważyć już od 4-6 tygodnia. Po pierwszym pierzeniu, policzki samców są intensywniej żółte a twarz jaśniejsza. 8-mio tygodniowe samczyki już wykonują swoje "tańce" - trzymając skrzydła nieco z daleka od ciała, skaczą do przodu. Można tak zgadywać, ale odpowiedź pewną da test DNA (krew), chirurgiczna ocena lub badanie piór (dwie ostatnie już raczej nie są dokonywane z uwagi na test DNA).

30. Jak oswoić nimfę ?
Oswajanie nimf jest trudne i czasochłonne. Sesje oswajania powinny być krótkie i kończyć się pozytywną nutą. Wiele powtórzeń będzie koniecznych, zanim ptak ci zaufa

  1. Podetnij mu lotki.
  2. Weź ptaka do nowego pomieszczenia.
  3. Usiądź przy nim i mów do niego łagodnie. Po 15 minutach ptak może do ciebie podejść. Jeśli nie - następną sesję rozpocznij tak samo. Jeśli ptak przysunie się nieco bliżej, wyciągnij powoli rękę, by ptak na nią wszedł. Jeśli ręka go przeraża, niech wejdzie na kolano - po to tylko, by wiedział, że nie zrobisz mu krzywdy.
  4. Mów do niego spokojnie cały czas. Trzymaj rękę w pobliżu ptaka, by mógł na nią wejść.
  5. Gdy ptak wejdzie na rękę, naucz go komendy "wejdź" metodą drabikową - ptak przechodzi z jednej ręki na drugą. Za każdym razem gdy coś osiągniesz, pochwal ptaszka radośnie.
  6. Z chwilą, gdy się nauczy przechodzić na rękę, sesje mogą odbywać się gdziekolwiek. Pracuj z nim powoli i cofnij się o jedno ćwiczenie, jeśli ptak boi się. Główym zadaniem jest przezwyciężenie ptasiego lęku przed człowiekiem.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł


Powyższe pytania i odpowiedzi zostały opracowane przez Kathy Greaser (kgkat@exis.net) z KG KAT Aviary, przy współpracy Debbie, Jeff, Michele, Susan, Connie, Pat, Nancy, 'Nita, Rosemary i Martin Badke. Pytania te zostały opublikowane na stronie UpAtSix i przetłumaczone za zgodą autorów.

Tłumaczenie i projekt - Copyright © 1999 Świat Papug
Wszelkie prawa zastrzeżone